napoleoński umysł
Problemy z tożsamością 2011-02-18 17:34
 Oceń wpis
   

 Witaj Zdobywco!

W polskim internecie powstał ostatnio trend gonienia za Facebookiem. Szczególnie w dwóch projektach widać to bardzo wyraźnie: Naszej Klasie i Gadu Gadu.

Do niedawna wszystko było jasne, jak słońce. Nasza Klasa to był portal, w którym spotykaliśmy ludzi z dawnych klas. Natomiast Gadu-Gadu było komunikatorem. Dzisiaj, dzięki wpływowi Facebooka, właściwie nie wiadomo czym są te projekty. Nasza Klasa zmienia brand na nk.pl, stworzyła Śledzika, nktalk, idzie w gry. A wszystko dzieje się w ramach jednego wielkiego śmietnika, na który aż ciężko spoglądać. Gadu-Gadu również nie pozostaje gorsze. Tworzy portale, które mają być podobne do FB. Jednak również wszystko jest zrobione bez większego sensu.

I tak mieliśmy dwa konkretne projekty, które dzisiaj idą w stronę jak największego rozmydlania. Za jakiś czas zapomnimy pewnie, do czego one pierwotnie służyły. Ilość nowych, wymuszonych funkcji nas zmiażdży.

Do usłyszenia!

Paweł F. Kowalski

Tagi: gadu-gadu, nk
 
 Oceń wpis
   

 Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że najpopularniejsze portale bardzo długo nie zarabiały, lub nadal nie zarabiają.

W internecie popularnym jest to, aby żyć „ponad stan” i utrzymywać się praktycznie tylko z pieniędzy inwestorów. Zamiast stworzyć model biznesu, który zarabia, wierzy się głęboko, że w końcu nasz projekt zacznie przynosić dochody. Niestety często jest tak, że latami trzeba dokładać do interesu.

Wynika to z tego, że w modelach biznesowych koszty nie rosną równomiernie do zysków. Czyli nie jest tak, że koszty są wyższe tylko wtedy gdy więcej się zarabia. Generuje się mnóstwo kosztów, które potem ciężko udźwignąć.

Dzieje się tak przede wszystkim w portalach, w których przychody są oparte na reklamie. Dlatego moim zdaniem lepiej np. stworzyć aplikację internetową, która będzie przynosić pieniądze od internautów, a nie od reklamodawców. Ta subtelna różnica bardzo wiele zmienia w sferze zarobków.

Nawet Onet, Wp, Facebook, Nasz Klasa długo nie przynosiły zysków. Więc nie ma się co łudzić, że przy źle pomyślanym modelu biznesowym - „jakoś to będzie”.

Do usłyszenia!

Paweł F. Kowalski

 


Najnowsze komentarze
 
2017-11-20 07:05
angling do wpisu:
Wśród dużych graczy e-commerce
Amazan w ogóle do mnie nie trafia... co chciałem coś kupić to akurat nie było dostawy do Polski[...]
 
2016-10-06 09:48
MateuszCzech do wpisu:
Cudze chwalicie swego nie znacie!
Cześć Paweł! Dzięki za tak wiele miłych słów na temat Brand24 - to dla nas bardzo budujące i[...]
 
2016-04-11 19:43
ostatniKlient do wpisu:
Co dalej z Allegro?
allegro strzela sobie w kolano, już sami zaczęli sprzedawać jako GRUPA ALLEGRO taniej od swoich[...]
 
Kategorie BlogaUlubione blogi