napoleoński umysł
 Oceń wpis
   

Ostatnie dni to wielka wrzawa w polskim Internecie. Dotychczas darmowy serwis BlaBlaCar wprowadził opłaty. Czy jest to coś ponadprzeciętnego? Czy użytkownicy tego portalu powinni być zaskoczeni takim ruchem właściciela platformy? Inna kwestia: Za co tak naprawdę się płaci?

BlaBlaCar, który wyrasta na lidera kojarzenia ludzi do wspólnych przejazdów samochodowych, działa w kilkunastu krajach. Widać, że ta nowa dziedzina biznesu doskonale się sprawdza na przykład w Hiszpanii, czy Francji. Można odnieść wrażenie, iż w Polsce również jest to całkiem popularne. Na czym to tak naprawdę polega? Załóżmy, ze wybieram się z mojego miasta do Warszawy. Paliwo kosztuje. Mogę ogłosić się na portalu i znaleźć osoby, które również tam się wybierają. Zajmą one miejsca w moim samochodzie i podróż będzie mnie kosztować znacznie mniej. Jest to rozwiązanie sprytne i najczęściej opłacalne dla wszystkich stron. Pewien dziennikarz zauważył, że nawet po wprowadzeniu opłat BlaBlaCar będzie bardziej opłacalne niż PKP. Gorzej sprawa wygląda z konkurencją szosową, czyli Polskim Busem. Jednak komfort jazdy samochodem osobowym, dojechanie na konkretne miejsce, czy możliwość poznania nowych osób przebija Polskiego Busa.

BlaBlaCar wprowadziła system punktowy z elementami grywalizacji. Podstawową jego cechą jest fakt, że punkty na przejazdy można zdobywać za aktywności, a nie tylko za gotówkę. Myślę, że ten model może się sprawdzić. Warto również zauważyć, że dodatkowe opłaty za kojarzenie osób dotyczą najpopularniejszych tras typu Warszawa-Wrocław. W tych mniej uczęszczanych nadal rządzić będzie darmowość.

Jakby na to nie patrzeć był to ruch do przewidzenia. W innych krajach już dawno pojawiły się opłaty. Teraz płaci się po prostu kilka złotych za skojarzenie z osobą, która wybiera się w taką trasę jak my. Kierowcy nadal nie będą nic płacić. Co jest moim zdaniem bardzo przemyślanym ruchem. Natomiast pasażerowie, którzy wybierają się w najbardziej popularne trasy zapłacą punktami. Punkty można kupować w pakietach albo dostawać je za aktywność na portalu. Jest to dość świeże rozwiązanie w polskim Internecie. Największy błąd moim zdaniem to nie zrobienie tych punktów od razu gdy BlaBlaCar startowało w Polsce. Może wtedy ludzie bardziej by się do nich przyzwyczaili. Można było opłaty wprowadzać stopniowo. Tak, jak robiło to Allegro w swojej burzliwej historii rozwoju.

W kolejnych felietonach na tym blogu opisuję jak twórcy stron coraz mniej chętnie udostępniają swoje usługi za darmo. Wprowadzają opłaty po to, aby żyć z czegoś więcej niż reklam. Internautom może się to często nie podobać. Zupełnie tak, jak teraz w przypadku BlaBlaCar. Jednak jest to nieuniknione! Darmowy Internet oparty na reklamach robi się już lekką prehistorią. Jakiś czas temu opisywałem pomysł wielkiego Google na to jak zbierać opłaty za korzystanie z najpopularniejszych stron. Takie modele w przyszłości z pewnością będą się sprawdzać. Jednak internauci muszą do tego dojrzeć. W zakresie modeli B2B darmowość już przeszła do lamusa. Coraz popularniejszy robi się system abonamentowy. Czy za tym pójdą zwykli ludzie? Myślę, ze nie będą mieli wyboru. Samo Google, które tak bardzo słynie z darmowości zaczęło wprowadzać usługi typu płatny Gmail, czy Google Drive. To kwestia czasu. A BlaBlaCar słusznie podąża za trendem, który jest przyszłością. Myślę, że użytkownicy portalu szybko zaakceptują nowy system. Jest nawet duża szansa, że go polubią.

Pozdrawiam!

Paweł F. Kowalski

 
 

Komentarze

2015-03-03 11:24:52 | 5.173.16.* | Stefcio_O
Re: BlaBlaCar: czy za damo umarło? [1]
rozumiem, koszty paliwa są rozkładane na reszte pasażerów. Ale rezerwację? W
głowach im sie poprzewracało!
Jednak wybiore Yanosika AutoStop, bo idea przewozu jest jednak blizsza memu
sercu... skomentuj
2016-03-06 03:38:50 | 31.6.192.* | Udjsjsjs
Typowy pokaczek.wszystko za darmo....tam pracuja ludzie...to duza firma...z
czegos musza zyc... skomentuj
2015-02-20 03:27:16 | 89.77.33.* | yza
Re: BlaBlaCar: czy za damo umarło? [0]
a ja myślę, że zaczną korzystać z xblablacar.pl bo są tam numery telefonu do osób
z blablacar. za darmo.
wystarczy w profilu kierowcy wpisać x na początku domeny. skomentuj
 


Najnowsze komentarze
 
2017-11-20 07:05
angling do wpisu:
Wśród dużych graczy e-commerce
Amazan w ogóle do mnie nie trafia... co chciałem coś kupić to akurat nie było dostawy do Polski[...]
 
2016-10-06 09:48
MateuszCzech do wpisu:
Cudze chwalicie swego nie znacie!
Cześć Paweł! Dzięki za tak wiele miłych słów na temat Brand24 - to dla nas bardzo budujące i[...]
 
2016-04-11 19:43
ostatniKlient do wpisu:
Co dalej z Allegro?
allegro strzela sobie w kolano, już sami zaczęli sprzedawać jako GRUPA ALLEGRO taniej od swoich[...]
 
Kategorie BlogaUlubione blogi