napoleoński umysł
 Oceń wpis
   

Któż z nas nie pamięta czasów, gdy Disco-Polo święciło największe triumfy. Niektórzy byli bardzo młodzi, ale każdy wiedział, że w pewnym momencie zostało ono uznane za obciachowe i zeszło z głównego nurtu. Podobno nawet w muzykę te inwestowała mafia. Co się stało, że zaczyna się ponowna świetność tej muzyki?

Disco-Polo nigdy nie zniknęło. To jest fakt! Po prostu przeszło do defensywy. Jednak dzisiaj wielkimi gwiazdami są wokaliści tacy, jak Marcin Miller (zespół Boys), czy Zenon Martyniuk (zespół Akcent). To prawda, że przez te kilkanaście lat grali na imprezach plenerowych, czy dyskotekach, a w telewizji ich raczej nie było. Dzisiaj jednak telewizja uwielbia discopolowców! Najlepszym dowodem są kolejne festiwale zarówno w publicznych, jak i prywatnych stacjach, oraz dedykowane kanały telewizyjne, w których cały czas jest serwowana ta muzyka. Ale moda na Disco-Polo się dopiero zaczyna!

Drugim zjawiskiem, które można zaobserwować jest druga fala, czyli pojawianie się kolejnych zespołów mniej lub bardziej związanych z tym nurtem muzycznym. Można oczywiście myśleć, że to chwilowa moda i za dwa sezony całkowicie przeminie. To jednak niebezpieczne myślenie, bo ta muzyka nigdy nie przeminęła. Wymienieni wyjadacze są tego najlepszym dowodem. Na dzień dzisiejszy nowe zespoły Disco-Polo zgarniają gigantyczną sławę i całkiem spore pieniądze. Z pewnością ten trend się utrzyma, bo do tej muzyki dorosło kolejne pokolenie Polaków. Każdy kraj ma coś w stylu Disco-Polo. Więc my Polacy nie gęsi i swoją tego typu muzykę mamy :).

Trzecim zjawiskiem, myślę że dość niszowym, jest działalność takich zespołów jak Bracia Figo Fagot. Jest to muzyka wpisująca w nurt Disco-Polo, choć jak przyznają sami twórcy: starają się oni dotrzeć do innej grupy odbiorców. Wydaje się, że dwaj panowie z tego zespołu lubią sobie robić żarty z muzyki. Charakterystyczną cechą tej twórczości jest jej wulgarny wydźwięk i obrażanie wielu grup społecznych. Jak jednak pokazują gościnne występy jest to zespół doceniany w środowisku. Razem z nim śpiewali m.in. Popek Monster i Czesław Mozil.

Kobiety, które są gwiazdami Disco-Polo są nawet zapraszane do rozbieranych sesji w magazynach dla panów. Trzeba jednak pamiętać, że Polski są najpiękniejszymi kobietami na świecie :). Wracając jednak do genezy powrotu mody na Disco-Polo, to ja bym się jej doszukiwał jednak gdzie indziej. Moim zdaniem wielkim inkubatorem tej muzyki stał się YouTube. To tam pojawił się wielki hit zespołu Weekend: Ona tańczy dla mnie. Potem podchwyciły to radia i moda na Disco-Polo wróciła :).

Disco-Polo było przez wiele lat kojarzone z kiczem. Muzyka z keyboardu, niskiej jakości teledyski i zszargana opinia na temat tej muzyki w oczach społeczeństwa. Dzisiaj widać ogromną profesjonalizację tego środowiska. Jakościowo teledyski są na poziomie amerykańskich gwiazd popu :). I te obrazki z pewnością lepiej się ogląda. Jednak sam rdzeń muzyki się nie zmienił: jest ona prosta, łatwa i przyjemna.

Raczej nie ma się co doszukiwać głębokich przekazów w muzyce z nurtu Disco-Polo, bo nie taka jest jej funkcja. Jest to chyba najważniejszy zarzut od osób słuchających tak zwanej ambitnej muzyki. Jednak druga strona medalu jest taka, że nie ma lepszej muzyki na wesela :). I może taka równowaga jest nam potrzebna!

Pozdrawiam!

Paweł F. Kowalski

 
 

Komentarze

 


Najnowsze komentarze
 
2017-11-20 07:05
angling do wpisu:
Wśród dużych graczy e-commerce
Amazan w ogóle do mnie nie trafia... co chciałem coś kupić to akurat nie było dostawy do Polski[...]
 
2016-10-06 09:48
MateuszCzech do wpisu:
Cudze chwalicie swego nie znacie!
Cześć Paweł! Dzięki za tak wiele miłych słów na temat Brand24 - to dla nas bardzo budujące i[...]
 
2016-04-11 19:43
ostatniKlient do wpisu:
Co dalej z Allegro?
allegro strzela sobie w kolano, już sami zaczęli sprzedawać jako GRUPA ALLEGRO taniej od swoich[...]
 
Kategorie BlogaUlubione blogi